Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 24 kwie 2014, 15:01

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość

Poszukuję informacji, zdjęć na temat "wysuszonego" jeziora w Karsinie (nie mylić z Jeziorem Karsińskim w miejscowości Swornegacie) ze wstępnych informacji ustaliłem że jezioro zostało wysuszone na potrzeby miejscowej ludności pod koniec 1950 roku.

Na zdjęciu zaznaczyłem byłe jezioro kolorem białym. Kolor żółty droga Karsin-Abisynia. Czerwona strzałka do dziś zachowany park przydworski w Cisewiu.

W sieci nie ma żadnych informacji na temat jeziora!!

Załączniki:
Dsc00692.jpg
Dsc00692.jpg [ 85.41 KiB | Przeglądany 2254 razy ]

Polecam http://mapy.google.pl/

na zdjęciu lokalizacja jeziora - dziś tzw pławy

Załączniki:
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 41.63 KiB | Przeglądany 2240 razy ]

Coś z Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939 idealnie widać jezioro w Karsinie :D

Mapa z 1939

Dostęp do mapy:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... 81&bih=669

Załączniki:
karsin.jpg
karsin.jpg [ 29.31 KiB | Przeglądany 2179 razy ]

Witam!
Wlasnie natknelem sie na ten Post,moze juz nieaktualne ale pamietam jeszcze z lat 50 ze przyjezdzalem tam w zasie wakacji.Znajomi mojej mamy tam mieszkali.Kiedy szlismy droga polna z Karsina do Cisewia-Wybudowania(mowiono tez na te miejscowosc "Einbelfelde"albo cos podobnego), to pamietam ze po prawej stronie byly jakies mokradla i oczka wodne gdzie czesto lowilismy rybki najczesciej na tak zwane "Kaszorki" Droga ta byla piaszczysta i zaczynala sie zaraz w Karsinie za Kosciolem drewnianym.Mozna bylo zajsc az do Borska.Byla tez jeszcze druga droga i trzeba bylo wczesniej w Karsinie skrecic w prawo mysle ze gdzies kolo mlyna ale nie jestem tego pewny.Ta droga prowadzila do pieknego Dworku,mysle ze zyli tam ludzie nie majacy wlasnych miieszkan (domow),nieraz tam chodzilem i bawililem sie z dziecmi.Nie mozna bylo z tego dworku dojsc bezposrednio do tej drogi piaszczystej(rownoleglej) co prowadzila z Karsina do Cisewia poniwaz byly tam mokradla(Pozostalosci po Jeziorze)Idac ta droga piaszczysta na Cisewie-Wybudowania mozna bylo dojsc do kanalu,gdzie byla sluza tu czesto chodzilismy sie kapac.Acha idac ta droga jak sie konczyla ta miejscowosc a zaczynal las byly tam po prawej stronie w lesie resztki dawnego Dworu albo "Palacu".Pamietam ze idac ta droga w prawo mozna bylo dojsc do stacji w Baku.W polowie tej drogi do Baka w lesie bylo stare gospodarstwo, mieszkala tam jakas kobieta miala ona syna chyba na imie mial Marcin albo Marcel.Czesto tam zachodzilismy i jezdzilismy na starym motocyklu.To byla wspaniale czasy.Chce tam kiedys sie wybrac,najlepiej na motorku
Pozdrowionka.Marian :D

Nikt nie ma obowiązku być wielkim człowiekiem. To już bardzo dobrze,
gdy się jest czlowiekiem

Awatar użytkownika

Może tam mieszkał młody Marcin, Marcin Dorociński? :)

Witam Ponury!
To bylo ponad 50 lat temu i nazwisko co pamietam to:Narloch?,Kaczkowski?,Tulejka?cos moze w tym znaczeniu pamietam ze takie tam nazwiska slyszalem.
Pozdrowionka Marian

gdy się jest czlowiekiem

Awatar użytkownika

no a ja gdzieś tam od 36 lat mieszkam właśnie w tym Cisewiu,tak,ze może znamy tych samych ludków?

Witam Remi30!
Mojam Mama pochodzila z okolic Gdanska i o ile pamietam to w latach 20 ub.Wieku po uzyskaniu niepodleglosci przez Polske byly tam do kupienia male Dzialki rolne po ok. 10 H. znajomi mojej mamy wlasnie cos takiego tam nabyli.Mama i oni mieli staly kontakt z tymi ludzmi przed wojna a takze po wojnie.Ostatni raz z rodzicami bylem do polowy lat 60.Wiem ze niebylo tam swiatla i oswietlenie bylo na lampy naftowe a radio na akumulatory.Bylo tam w poblizu lotnisko i jakis poligon wojskowy(dlatego nafta czy benzyna byly tam tanie jak woda :D )Pamietam ze jezdzilismy tam z Gdanska stara DKW.Nieraz kiedy auto bylo nie na chodzie to Pociagiem do Karsina a z dworca w Karsinie na piechotke bylo ok 5 Km.Pamietam jak kiedys wracalismy noca z Cisewia DKW-ka to w lesie kolo Osowy na Auto wskoczyl jakis Potezny Mezczyzna.Bylismy dziecmi bylo to okropne.Czlowiek ten zyl ale DKW bylo polamane nie mialo przedniej szyby i polowy dachu,Takie to byly kiedys solidne Auta :D Ojcic posadzil tego czlowieka(byl pijany na kanapie z tylu miedzy nami bylo tak ciasno myslalem ze Auto rozleci sie calkiem i tak zjechalismy do Oliwy na Policje(MO) Kiedy zamieszkalem w Niemczech czesto wspominalem Cisewie,i kilka razy bylem tam Motocyklem.Ostatnio chyba jakies 10 lat temu z moja Wnuczka.Pojechalem na dworzec w Karsinie a nastepnie przez Karsin, Cisewie do Sluzy potem do Borska,Wiela. Mam to gdzies nagrane na Video.Jak mi sie uda to moze wstawie Na YouTube.Jakos nie moglem sie odwazyc zapytac mieszkancow(wszystko wydawalo mi sie takie inne obce zarosniete nie bylo pol uprawnych pelno malych domkow itp)o dawnych znajomych mojej mamy.
Ale sie rozpisalem mam nadzieje ze nie nudze :)
Pozdrowionka Marian

gdy się jest czlowiekiem

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.